Yeni Nesil Ofis: Çözümleri Paylaşımlı Ofis ve Sanal Ofis

paylasimli-ofis

Günümüzde evden çalışmak, tam zamanlı ya da yarı zamanlı bir freelancer olmak bir çeşit meslek haline gelmiş durumda. Teknolojinin gelişmesi, internetin yaygınlaşması ve yeni iş kollarının türemesi ile birlikte artık birçok meslek, belirli bir ofis ya da mekâna ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebiliyor. Klasik ofis düzeninin geride kaldığı ve üreticiliğin önem kazandığı böylesi bir dönemde ise freelancer çalışma şekli ile birlikte yeni nesil ofis çözümleri de trend olmaya başlıyor.

Sanal ofis, kobilerin ya da bireysel çalışanların gerçek bir ofis veya masa olmadan fiziksel bir ofisin faydalarının çoğuna sahip olmasını sağlarken; paylaşımlı ofis, home office veya bir kahve dükkânının izolasyonundan kaçmak isteyenler için uygun fiyatlı çalışma ortamı sunuyor.

Sanal Ofis ve Paylaşımlı Ofis Neden Trend Oldu?

Sanal ofis, teknoloji ile iç içe geçen bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji ilerledikçe sanal ofis ve sağladığı avantajlar da onu takip ediyor. İş dünyasında üreticiliğin olduğu kadar prestij ve marka çalışmasının da bir yeri bulunuyor. Bu yeni nesil ofis çözümü de tam bu noktada devreye giriyor. İnternet ve teknolojinin sağlamış olduğu esneklik ile birlikte genç işletmeler, klasik ofislerin masrafları altında ezilmeden sanal ofis kiralama ile markaları için yüksek profilli müşteriler kazanabiliyor.

Diğer inovatif ofis çözümlerinden biri olan paylaşımlı ofis ise freelancer’lar, girişimciler, yeni işletmeler ve küçük kuruluşlar için fiziksel ve aynı zamanda da verimli bir çalışma ortamı sunuyor. Evde ya da kahve dükkânında verimli çalışamayanlar; paylaşımlı ofisin sağlamış olduğu olanaklar sayesinde dikkatlerini işlerine verebiliyor.

Sanal Ofis ve Sunduğu Avantajlar

Birçok işletme, kobi ya da freelancer için saygın bir posta adresi önemsiz görünüyor fakat aslında çoğu müşteri için bu oldukça farklı bir algı yaratıyor. Üst düzey bir avukatsanız, posta adresinizin bir ev adresine ait olmasını istemezsiniz. Aksi takdirde müşterileriniz yeteneklerinizin gerçek iş adresiniz kadar yetersiz olduğunu düşünebilir ve bu markasını oluşturmak; bir network yaratmak isteyen kişiler için hiç de iyi bir başlangıç sayılmaz.

Sanal ofis, bu noktada kullanıcılarına özel kurumsal bir adres, profesyonellik, uygun maliyet; çağrı karşılama, ücretsiz toplantı odası, faks, kargo karşılama gibi özel hizmetler sunuyor. Bu durum da sanal ofisi, home office ya da klasik ofise oranla daha çok tercih edilir kılıyor. Çalışanlar, herhangi bir mekâna ve zamana bağlı kalmaksızın klasik bir ofiste sahip olabilecekleri imkânlara sahip bir şekilde işletmelerini yönetebiliyor.

Verimli Çalışma Ortamı: Paylaşımlı Ofis

Paylaşımlı ofis alanları, freelancer’lar için izole olmadan kendi programını ve çalışma saatlerini seçme esnekliği yaratıyor. Evde çalışmaktan ve yalnızlıktan hoşlanmayanlar için nefes alan bir ortamda bulunma imkânı sunan bu ortak çalışma alanı; kahve ve çay gibi ikramların yanı sıra; fotokopi, internet, sekreter, toplantı odası gibi hizmetler de sağlıyor.

Ayrıca girişimciler, butik şirketler ve kobilere de benzer çalışma odakları güden diğer insanlarla bir arada bulunma ve bir network oluşturma imkânı veriyor.

Daha profesyonel bir imaj elde etmek isteyen home office girişimciler ve yeni başlayanlar için sanal ofis kiralama mükemmel bir çözüm olabiliyor. Çalışmasında ilerlemek; büyüyen bir ekip ve marka ile daha geniş bir network oluşturmak isteyenler de paylaşımlı ofis alanlarını tercih edebiliyor.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Hemen Ara!